+ A A - wcag-contrast-on
icon facebook icon youtube icon instagram
Biblioteka Lipno

Academica. Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Data publikacji: 2021-07-05

 * „Academica” to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji. Jej założeniem jest umożliwienie dostępu do książek i czasopism naukowych dla użytkowników tych bibliotek, które nie posiadają ich w swoich zasobach. „Academica” zawiera aktualnie ponad trzy miliony dokumentów, a jej zasoby powiększają się codziennie o dwa tysiące publikacji!
* Dostępne w „Academice” publikacje dzielą się na dwie kategorie. Dokumenty należące do domeny publicznej, udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej można przeglądać bez ograniczeń z dowolnego komputera z dostępem do internetu (należą do nich w większości materiały sprzed 1939 r.). Druga grupa – dokumenty chronione prawem autorskim – obejmuje przede wszystkim publikacje najnowsze: monografie naukowe i popularnonaukowe oraz czasopisma z wszystkich dziedzin wiedzy. Z tych publikacji, ze względu na prawne ograniczenia rozpowszechniania, korzystać można wyłącznie na dedykowanych terminalach w instytucjach partnerskich systemu „Academica”.
* Zawartość „Academiki” można przeszukiwać za pomocą wielu kryteriów, nie tylko poprzez nazwisko autora i tytuł, ale także datę wydania, język, wydawcę czy słowa kluczowe. Możliwe jest także wyszukiwanie pełnotekstowe w treści publikacji za pośrednictwem OCR.
* Publikacje chronione prawem autorskim nie mogą zostać skopiowane, pobrane lub wydrukowane, istnieje jednak możliwość sporządzania notatek lub cytatów do objętości 3600 znaków. Notatki te są zapisywane na koncie użytkownika i dostępne z komputera po zalogowaniu.
* Ze względu na ograniczenia prawne system „Academica” umożliwia dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie. Możliwe jest jednak zarezerwowanie przez czytelnika dogodnego dla siebie terminu pracy.

Polecamy i zapraszamy do korzystania!

UWAGA:  Stanowisko do darmowej wypożyczalni publikacji naukowych, utworzone zostało w filii bibliotecznej w Wilkowicach.

Z terminala "Academica" można korzystać w godzinach pracy biblioteki. 

Regulamin użytkownika: https://academica.edu.pl/static/Regulamin-uzytkownika-Academica.pdf

powrót do wszystkich aktualności
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X