+ A A - wcag-contrast-on
icon facebook icon youtube icon instagram
Nasze biblioteki

Nasze biblioteki

strona startowa » O nas » Nasze biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie to instytucja z ponad 70-letnią historią. To ważne miejsce na kulturalnej mapie naszej gminy. Główna siedziba znajduje się w Lipnie, mieści się w budynku obok Urzędu Gminy. W Wilkowicach, w nowo wybudowanym budynku, znajduje się filia.

Od dawna nasze biblioteki zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych oraz prowadzą działalność kulturalno – edukacyjną. Biblioteki odgrywają ogromna rolę w tworzeniu tożsamości lokalnej, tworzeniu dziedzictwa kulturalnego naszego regionu, są miejscami inicjatyw społecznych, aktywizują mieszkańców, zapewniają im dostęp do kultury i sztuki. Zmieniają się w miarę jak zmienia się świat, (wraz postępu technologicznego oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego), stają się ostoją i wsparciem dla każdej grupy społecznej, dla każdej jednostki. Wychodzą naprzeciw nowym potrzebom swoich użytkowników, dostosowując się do zmieniającej się rzeczywistości.

Z kart historii

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie powstała w 1949 r. Od 1955 roku, nastąpiła zmiana podziału administracyjnego wsi a jej nazwę zmieniono na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Wtedy też nastąpiło wyłączenie bibliotek z resortu oświaty, a podporządkowano je Ministerstwu Kultury i Sztuki.

Początkowo biblioteka znajdowała się w małym pomieszczeniu na poddaszu, w prymitywnych warunkach. Następnie otrzymała lokal, znajdujący się przy Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. W roku 1973, przywrócony został podział kraju na gminy i biblioteka zmieniła nazwę na Gminna Biblioteka Publiczna.

Od 1991 roku, biblioteka w Lipnie otrzymała nowy, przestronny lokal przy Urzędzie Gminy Lipno.

Filia biblioteczna w Wilkowicach istnieje od 1 lutego 1960 roku. (W tym czasie odbyły się 3 przeprowadzki). Początkowo mieściła się przy ul. Dworcowej - w prywatnym mieszkaniu państwa Wojciechowskich. Następnie została przeniesiona do miejscowego budynku Szkoły Podstawowej, dokładnie w2003 r., gdzie funkcjonowała aż do 2012 roku. Od 2012 do 2019 r. biblioteka mieściła się przy ul. Święciechowskiej, w piwnicy domu strażaka. Obecnie znajduje się pod adresem ul. Tylna 1 w nowopowstałym budynku (w ramach projektu).


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X