+ A A - wcag-contrast-on
icon facebook icon youtube icon instagram
Filia

Filia

strona startowa » Filia

zacznijmy od początku…

Biblioteka w Wilkowicach, powstała w 1960 roku, jako Gromadzka Biblioteka Publiczna.
Początkowo zlokalizowana była w prywatnym mieszkaniu, przy ulicy Dworcowej 7, zajmując izbę o łącznej powierzchni 30m2. Biblioteka mając wtedy 255 czytelników, prowadziła również punkt biblioteczny w Gronówku, a w późniejszych latach w Maryszewicach i Karolewku.

Od 1 lipca do 31 grudnia 1963 r. działalność biblioteki została pomniejszona, ponieważ biblioteczny lokal przeznaczono na mieszkanie robotników rolnych. Sprzęt biblioteczny oraz książki zmagazynowane zostały w bardzo małym pomieszczeniu.
Rok później bibliotece zostało przydzielone 3 izbowe pomieszczenie. Zlokalizowane zostało w byłej siedzibie Gromadzkiej Rady Narodowej, przy ul. Dworcowej 2. Mając na uwadze fakt, iż z biblioteki korzystało coraz więcej osób, w roku 1975 przeprowadzono kapitalny remont, dostosowując wnętrza do nowych potrzeb bibliotecznych.

W 1976 roku, po utworzeniu gmin, biblioteka w Wilkowicach stała się filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie, cały czas prężnie prowadząc działalność kulturalno-oświatową. Odbywały się wtedy lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, czy konkursy czytelnicze organizowane wspólnie z Klubem Rolnika i Szkołą Podstawową.

Pod koniec lat 80. organizowano konkursy recytatorskie, powstał też teatr kukiełkowy, w którym występowały dzieci z Wilkowic. Teatr odnosił liczne sukcesy nie tylko w gminie, dlatego szybko stał się teatrem „objazdowym”. Biblioteka zaczęła być kojarzona z miejscem przyjaznym, wszechstronnym, a przy tym skupiającym lokalne życie mieszkańców.

2003 rok to kolejna przeprowadzka filii. Tym razem przeniesiona została do pomieszczeń zaadaptowanych w szkole podstawowej, przy ul. Szkolnej 28. Łączna suma pomieszczeń to 120m2, gdzie swobodnie mieścił się w niej księgozbiór liczący 12,5 tys. woluminów. Odtąd w bibliotece odbywały się coraz bardziej rozmaite formy kulturalne, a biblioteka doceniana była nie tylko wśród mieszkańców, ale i „na zewnątrz”.

Rok 2011 przyniósł ze sobą nowe zmiany. Pomieszczenia biblioteczne zostały przekazane na rzecz punktu przedszkolnego, a biblioteka trafiła tam, gdzie nigdy nie powinna trafić – do piwnicy. Znajdowała się ona pod Domem Strażaka w Wilkowicach, przy ul. Święciechowskiej 1. Miała tam pozostać przez pół roku, a w rzeczywistości funkcjonowała tak 8 lat. Organizowanie wszelkich wydarzeń dla czytelników, znów było utrudnione, ponieważ pomieszczenie było zbyt małe (77 m2), ciemne (posiadało tylko 1 okno), niedogrzane, a do tego zawilgocone. Nie wpływało to korzystnie ani na księgozbiór, ani na przebywających tam czytelników. Niektóre spotkania oraz wydarzenia, organizowane musiały być w szkole, w sali wiejskiej oraz w salce strażackiej w Wilkowicach. Pomimo przeciwności losu, braku odpowiedniego lokalu na bibliotekę, pojawiła się nowa szansa…

Rok 2018 to początek projektu, pn. „Modernizacja biblioteki; przebudowa biblioteki w Lipnie oraz budowa filii w Wilkowicach”. Dzięki dodatkowym środkom finansowym jakie biblioteka otrzymała w ramach projektu, można było wybudować nową, piękną bibliotekę, dostępną dla wszystkich grup użytkowników. Tak też się stało. Nowa filia biblioteczna wybudowana została w zacisznym miejscu przy ulicy Tylnej 1.


Galeria

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X